Građanima Crne Gore ne trebaju moralni savjetnici
Građanima i građankama Crne Gore, kako se god oni osjećali i u što god intimno vjerovali, ne trebaju i nikada nijesu bili potrebni duhovni i moralni savjetnici i gurui koji, gotovo redovno, iz država regiona zabrinuto lamentiraju nad crnogorskim građanima i njihovim međusobnim odnosima. U tom smislu, apsolutno su neprihvatljjivi posljednji navodi bivšeg šefa Islamske zajednice Bosne i Hercegovine, reisa Cerića, koji populističkim riječima sumnjive istinitosti pokušava da dovede u pitanje građanski koncept crnogorske države koja je komotna za sve njene građane.
Nažalost, ovakvi pritisci na crnogorske građanke od strane različitih religijskih skupina i njihovog klera, postali su gotovo svakodnevna pojava. Ono što pomaže u njihovom prepoznavanju jeste zajednička intencija da naruše, vjekovno kvalitetne, odnose i prihvatanje među Crnogorcima svih konfesija i drugih nacija u Crnoj Gori, propagirajući, manje ili više transparentno, vjerski i nacionalistički fundamentalizam i narušavajući sekularni i građanski karakter crnogorskog društva, koji je njima, izgleda, nerazumljiv.
Vrlo je važno primjetiti i praksu vjerskih vođa koja etiketira cijele nacije i kolektivizuje pojave različitih zločinačkih i totalitarnih ideologija čije žrtve su bili svi oni koji su tražili slobodu ili su na bilo koji način razmišljalji drugačije od poželjnog, pa kojoj god vjeri i naciji da su pripadali. Zato je ovo posebno sramno u smislu sjećanja na žrtve agresivnih i zločinačkih politika, u čije ime se danas, pokušavaju ponovo uspostaviti temelji takvih politika na različitim stranama kojima je šovinizam i bezumlje zajednička odlika.
Ohrabruje činjenica da je Vlada Crne Gore otvorila javnu raspravu o Zakonu o slobodi vjerosipovjesti koji će, konačno, snažno zaštiti društvo i svakog građanina od pogubnih klerikalnih uticaja koje su na ovim prostorima pojedinci u ime vjerskih zajednica propagirali, a uvijek na štetu mira. Moramo braniti Crnu Goru koja će biti kuća kako mene kao nacionalnog Crnogorca islamske tradicije, kako i Crnogorcima drugih konfesija tako i svim narodima koji dijele zajednički život i sudbinu u ovoj državi.
Podsjećam, Liberalna partija Crne Gore je 2012. godine na međunarodnoj Konferenciji liberala u Budvi usvojila Deklaraciju “Sekularizam i građanska emancipacija u Jugoistočnoj Evropi” koja je jasno prepoznala ozbiljnost ovog problema u regionu i posljedice koje može da ostavi njegovo nerješavanje u najkraćem roku. Ono što je najvažnija poruka, jeste da nijedno pojedinačno vjerovanje ili sistem vjerovanja nema monopol nad istinom.
Ammar Borančić,
Portparol Liberalne partije Crne Gore