LPCG: Oprezno sa eksploatacijom crnogorskih resursa nafte i gasa
Nafte i gasa u našem podmorju najvjerovatnije ima, ali kolike su te rezerve i da li su dovoljne za eksploataciju sa stanovišta ekonomske opravdanosti, veoma je upitno. Smatramo da zbog sadašnje cijene nafte i gasa na berzi, neizvjesnog daljeg kretanja tih cijena, kao i trenutne geopolitičke situacije u svijetu, ne možemo sa sigurnošću očekivati kako će u skorije vrijeme investitori biti zaista spremni da uđu u skupe i neizvjesne projekte pronalaska komercijalnih rezervi ugljovodonika.
Zato i nije najbolji trenutak da se govori o nafti i gasu u podmorju Crne Gore, jer cijena nafte i gasa na tržištu vrtoglavo pada, što najbolje predstavlja krizu ove industrije. Danas i najmoćnije svjetske kompanije smanjuju svoje budžete za istraživanja, a pojedine projekcije govore da do u narednom periodu do značajnijeg opravka neće doći.
Na ruku nam ne ide ni neriješeno pitanje Prevlake, kao ni neozbiljno potenciranje priče o Sutorini koje dolazi iz susjedne Bosne i Hercegovine. Kompanije u industriji nafte i gasa pažljivo prate sve što se dešava u potencijalnim investicionim zonama. Dok osluškuju šta se događa u nekoj državi, veoma temeljno analiziraju stanje prije nego li odluče o daljim, konkrenim koracima.
Ono što je posebno važno jeste, što kao ekološka država, Crna Gora mora veoma povesi računa o zaštiti životne sredine, što podrazumijeva zaštitu našeg mora, a time i zaštitu obale i turizma. Vrlo je dobro je to što smo donijeli zakonske i podzakonske akte koji su preduslov ozbiljnog pristupa ovoj problematici, ali ipak treba da se vidi da li je naša država zauzela najispravniji stav po ovom pitanju. Ne zaboravimo da nam tek predstoji veliki posao u vezi zaštite životne sredine i poglavlja 27, koje se mora maksimalno ozbiljno shvatiti kako zbog puta u EU, tako i nas samih i naše Crne Gore.
Podsjećamo da se ne tako davno, zbog havarije bušotine u Meksičkom zalivu dogodila ekološka katastrofa ogromnih razmjera, pa iako Vlada Crne Gore finansijski ne namjerava učestvovati u procesu istraživanja i proizvodnje ugljovodonika, postoje veliki rizici.
Mi u Liberalnoj partiji očekujemo da se o ovakim resursima Crne Gore itekako povede računa, kako nas nemarnost ne bi koštala mnogo više od potencijalne dobiti, i izražavamo spremnost da svojim znanjem i kapacitetima aktivno pomognemo otvaranju segmentiranog dijaloga i aktivnom razvoju ove teme, a sve u interesu Crne Gore i njenih građana.
PR služba Liberalne partije