Gasparič na NATO predavanju LP PG
Troškovi članstva u NATO za Crnu Goru će iznositi oko 500.000 eura što je mnogostruko niže od sadašnjih izdvajanja za održavanje i razvoj pojedinih vojnobezbjedonosnih sektora, jer se smanjuju troškovi za naoružanje i razvijaju se samo neke oblasti, a o ostalim brinu druge države članice saveza", naveo je ambasador Slovenije u Crnoj Gori Vladimir Gasparič.
Sinoć je u prostorijama Odbora Glavnog grada-Podgorica Liberalne partije Crne Gore , otvorena jesenja sesija gostovanja ambasadora NATO zemalja koje imaju ambasade u Crnoj Gori.
"Tokom dvočasovnog predavanja i poslije odgovora na niz pitanja koja su ambasadoru postavili podgorički liberali, zaključak je sasvim jasan da NATO savez i članstvo u njemu za Crnu Goru nema alternative i da je to jedini put kojim možemo ići", navodi se u saopštenju.
Gasparič je prezentovao slovenačka iskustva sa članstvom u NATO savezu i istakao da je to definitivno pozitivna politička odluka koja je značajno uticala na razvoj demokratije i stabilnosti u Sloveniji i na izgradnju partnerskih odnosa prema susjedimnim državama.
"Razlozi za članstvo su sigurnost i garancija zaokružene suverenosti Crne Gore, bezbjednost i osjećanje zajedništva u kojem sve članice brinu jedna za drugu i rade u cilju zajedničkog nepodijeljenog dobra. Sigurnost granica nad kojima bdiju danonoćno države članice svom raspoloživom tehničko tehnološkom infrastrukturom donijeće Crnoj Gori značajno smanjenje troškova za vojne snage i rasteretiti državni budžet, uz to neće biti potrebe da se finansiraju jedinice koje mnogo koštaju, a koje faktički ne mogu obaviti zadatke na nivou na kojem to vrše specijalizivane snage NATO saveza. Države članice prenose samo mali dio suvereniteta i to onaj koji se odnosi na zajedničku odbranu. Troškovi članstva u NATO-u za Crnu Goru će iznositi oko 500.000 eura što je mnogostruko niže od sadašnjih izdvajanja za održavanje i razvoj pojedinih vojnobezbjedonosnih sektora, jer se smanjuju troškovi za naoružanje i razvijaju se samo neke oblasti, a o ostalim brinu druge države članice saveza", naveo je Gasparič.
On je dodao da je ulazak u NATO politička odluka i poslije samita u Velsu gotovo je sigurno da će Crne Gora do kraja 2015. godine biti punopravna članica ovog saveza, a do tada ćemo biti u tretmanu fokusiranih razgovora.
"Ulazak Crne Gore u NATO savez će biti rekordan posmatrajući brzinu kojom je jedna država otpočela pripreme i razgovore do trenutka njenog učlanjenja u NATO alijansu. U međuvremenu je neophodno reformisati službu ANB i prilagoditi svoje bezbjedonosne službe standardima koji su u ostalim državama članicama. Podrška javnosti je blizu zahtijevanog nivoa, pa tu neće biti razloga za eventualno dodatno produžavanje roka učlanjenja", uvjeren je on.
Takođe, istaknuta je činjenica da ključni uslov ulaska Crne Gore u NATO nijesu reforme koje se odnose na vladavinu prava i da se NATO ne fokusira na toj vrsti reformi, već da one čine uslov za ulask u EU. Podsjećanja radi, Slovenija je postigla NATO standarde tek tri godine poslije ulaska u NATO savez.
"Informacije iznesene tokom predavanja, od strane ambasadora Gaspariča, višestruko su korisne, u prvom redu jer će uticati na razbijanje predrasuda na kojima se zasnivaju argumenti protivnika NATO integracija. Nadalje, liberali Podgorice će vođeni iskustvima Slovenije imati više modela djelovanja na nivou Glavng grada čime će dodatno osnažiti postojeće i kreirati nove pravce vođenja kampanje na lokalnom, ali i na državnom nivou."