Inicijativa za povraćanje kulturno-istorijskog nasleđa grada Budve
Šta je sve “oslobodiocima“ dozvoljeno?
Kralj Aleksandar I Krađorđević besplatno je pripojio 1918 .godine Crnu Goru Srbiji a njegov rođak, Knez Pavle po istoj cijeni 1937. svom muzeju u Beogradu dodao neprocenljivo arheološko blago nekropole starog grada Budve.
Kolekcionarski apetit Kneza Pavla ,ljubav prema zlatnom nakitu i ostalim dragocijenostima iz „ Grad mrtvgih“ u Budvi , nauci je poznat kao „ arheološka pljačka stoljeća.“
Kada je bogatsvo napustilo Budvu i glavni plijen odnešen pojavili su se stručnjaci:“ ali se još mogo ispuniti jedan
Prema analizi dr. D. Rendića-Miočevića, budvanski helinistički zlatni nakit ( ogrlice, narukvice, naušnice, medaljoni, prstenje, kopče- agrafe, privjesci, ukosnice i dr. kao inportovana roba), oplemenjivali su ukus domaćeg stanovništva, koje je inače bilo vješto u obrađivanju materijala“
O rimskom staklu iz budvanske nekropole, koje se nalazi u zbirci Narodnog muzeja u Beogradu, pisao je i Milivoje Veličković koji kaže:“ 1937. godine u Muzej dolazi veoma bogata i naučno zanimljiva kolekcija ... znatan broj primeraka helinističke i ranorimske keramike kao i izvestan broj predmeta od bronze...i konstatujue da je staklo u Budvi... najbogatije... i po raznovrsnosti oblika i po brojnosti objhekata“.
Danas, i kao te 1838.godine kada je arheološko bogatstvo Budve opljačkano, postoji pravno- civilzacijska zaštita kulturnog blaga.
Pozivamo našeg Premijera, čija je posjeta za nekoliko dana najavljena Beogradu, da u delegaciju koju će predvoditi obavezno uključi i Ministra kulture, sa preciznim zadatkom da pred nadležnim ministarstvbom republike Srbije pokrene proceduru vraćanja umjetničkog blaga opljačkanog iz nektopole u Budvi.Napominjemo da je takva prakasa ubičajna među svim cvivilizovanim državama čak i tamo gdje je do „ seljenja“ umjetničkog blaga došlo, u nekom istorijskom periodu, na regularan način.
Detaljniji podaci o razgrabljenom arheološkom blagu iz Budve za stručnjake nijesu tajna .Tajna je da li naša država, tj. Ministarsrvo kulture ima svijest o tome. Red je da to saznamo.
Preśednik OOLPCG Budva
Blažo Rađenović